Počela je dugo pripremana operacija evakuacije brodova iz Persijskog zaliva, nakon što su stotine trgovačkih plovila dobile odobrenje za prolazak kroz strateški važan Hormuški moreuz.
Kako je saopštio portparol Međunarodne pomorske organizacije (IMO), agencije Ujedinjenih nacija zadužene za sigurnost pomorske plovidbe, prvi brodovi već prolaze prema unaprijed dogovorenom planu, iako nisu objavljeni detalji o svim plovilima uključenim u operaciju.
Prema podacima analitičke kompanije LSEG, u posljednjih 12 sati kroz Hormuški moreuz prošla su najmanje dva broda za rasuti teret i jedan teretni brod. Istovremeno, još najmanje 35 komercijalnih brodova, uglavnom teretnih, priprema se za prolazak, pokazuju podaci o pomorskom saobraćaju koje su analizirali Reuters, LSEG i platforma MarineTraffic.
Evakuacioni plan pripreman je mjesecima, a njegov cilj je omogućiti sigurnu plovidbu stotinama brodova sa oko 11.000 pomoraca koji su zbog napete sigurnosne situacije ostali blokirani u Persijskom zaljevu.
Međunarodna pomorska organizacija saopštila je da će realizacija ovog plana omogućiti postepenu normalizaciju pomorskog saobraćaja kroz jedan od najvažnijih svjetskih trgovačkih prolaza.
U međuvremenu, američki predsjednik Donald Trump izjavio je da je Iran dao uvjeravanja Sjedinjenim Američkim Državama da prolazak kroz Hormuški moreuz neće biti dodatno naplaćivan, što je bilo jedno od ključnih pitanja u pregovorima između dvije zemlje.
Dan ranije Iran i Oman najavili su da će razmotriti mogućnost uvođenja određenih naknada za usluge povezane s upravljanjem plovidbom kroz Hormuški moreuz, koji predstavlja jednu od najvažnijih pomorskih ruta za transport nafte i robe u svijetu.
Razvoj situacije pažljivo prate međunarodne pomorske kompanije i tržišta, budući da bi svaki poremećaj plovidbe kroz Hormuški moreuz mogao imati ozbiljne posljedice po globalnu trgovinu i cijene energenata.



