Sve spremno za Marš mira i obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici

Završne pripreme za ovogodišnji Marš mira, koji se organizuje u okviru obilježavanja 31. godišnjice genocida u Srebrenici, ulaze u završnu fazu, a organizatori očekuju da će u trodnevnom pohodu učestvovati više od 7.000 ljudi.

Kako je potvrđeno za Klix.ba iz Pododbora za organizaciju Marša mira, do sada je prijavljeno gotovo 4.000 učesnika, dok prijave ostaju otvorene do 5. jula. Organizatori navode da će i oni koji se ne prijave na vrijeme moći ravnopravno učestvovati u koloni.

Predsjednik Pododbora Suljo Čakanović kazao je da je trasa od Nezuka do Memorijalnog centra u Potočarima u potpunosti pripremljena, prohodna i bezbjedna, te da će sve aktivnosti biti završene prije početka programa 7. jula u Nezuku.

Za učesnike je obezbijeđena kompletna logistička podrška, u kojoj učestvuju Civilna zaštita Federacije BiH, Oružane snage BiH, gorske službe spašavanja, Crveni križ i medicinske ekipe. Duž cijele trase biće dostupni voda i energetski dodaci, dok će u kampovima u Liplju, Mravinjcima i Potočarima biti organizovana večera.

Oružane snage BiH obezbijediće šatorski smještaj, dok će učesnici sami morati ponijeti vreće za spavanje i drugu ličnu opremu. Takođe, vojnim vozilima biće organizovan prevoz prtljaga između kampova.

Marš mira zvanično kreće 8. jula iz Nezuka, dok će kolona iz Žepe krenuti dan kasnije. Dolazak učesnika u Memorijalni centar u Potočarima planiran je za 10. juli, a većina će 11. jula prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi žrtvama genocida.

Organizacioni odbor saopštio je da su pripreme za ovogodišnje obilježavanje u završnoj fazi, dok bi konačan broj žrtava koje će ove godine biti ukopane u Potočarima trebalo da bude poznat do 5. jula.

Latest articles

spot_imgspot_img

Related articles

Leave a Reply

spot_imgspot_img