Jeremić: Crna Gora ima veće šanse da osvoji Mundijal nego da uđe u EU do 2028.

Bivši ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocijenio je da Crna Gora i Srbija nemaju realne šanse da postanu članice Evropske unije u skorijem periodu, navodeći da je za to neophodna prethodna promjena institucionalnih pravila Unije.

Gostujući na RTS-u, Jeremić je slikovito prokomentarisao evropske integracije Crne Gore.

“Prijateljima iz Crne Gore sam rekao da im je veća šansa da osvoje Mundijal u fudbalu, i to Mundijal na koji se nisu kvalifikovali, nego da postanu članica Evropske unije 2028. godine”, rekao je on.

Prema njegovim riječima, novo proširenje Evropske unije nije moguće bez izmjena Lisabonskog sporazuma, koji definiše način funkcionisanja evropskih institucija.

“Niko neće postati član EU dok ne bude promijenjen ‘ustav EU’. Proširenje Evropske unije novim članicama nije moguće dok ne dođe do promjene Lisabonskog sporazuma. Niko novi neće dobiti mjesto za stolom koje podrazumijeva pravo veta”, istakao je Jeremić.

Govoreći o mogućnosti postepene integracije zemalja kandidata, bivši šef srpske diplomatije kazao je da se zalaže za pragmatičan pristup odnosima sa Evropskom unijom.

Kako je naveo, zemlje regiona bi mogle biti dio zajedničkog evropskog tržišta, uz istovremeno očuvanje mogućnosti za razvoj saradnje sa drugim partnerima, među kojima je izdvojio Kinu.

Latest articles

spot_imgspot_img

Related articles

Leave a Reply

spot_imgspot_img